طراحی سایت
اینستاگرام
abolfazll910
تلگرام
coasam@
ایمیل
info@coasam.com

در این قسمت از آموزش های اتوماسیون ، تهیه شده توسط اتوماسیون آسام وارد کننده محصولات مختلف از جمله PLC های زیمنس، با مراحل مختلف ایجاد و طراحی یکFACEPLATE در نرم افزار WINCC زیمنس که برای کار با PLC های زیمنس می باشد، آشنا خواهید شد….!

 

 1. وارد صفحه ایجاد شده به نام P1_FACEPLATE شوید در صورتی که این صفحه را ایجاد نکرده‌اید در محیط اصلی نرم افزار WINCC زیمنس و در بخش GRAPHIC DESIGNER آن را ایجاد نموده و با دوبار کلیک روی آن وارد محیط این صفحه شوید.
 2. در فضای خالی صفحه کلیک راست نموده و در بخش PROPERTIES صفحه با انتخاب گزینه GEOMETRY تنظیمات دلخواه را انجام دهید.
 3. روی گزینه COLORS کلیک نموده و با انتخاب گزینه BACKGROUND COLOR رنگ پس زمینه صفحه را روی رنگ کرم تنظیم نمایید.
 4. از بخش OBJECT PALETTE و زیربخش WINDOWS OBJECT گزینه BUTTON را انخاب نموده و سه دکمه به نام‌های STOP,START و RESET ایجاد نمایید.
 5. از بخش OBJECT PALETTE و زیربخش STANDARD OBJECT گزینه CIRCLE را انتخاب نموده و سه دایره ایجاد نمایید.
 6. از بخش OBJECT PALETTE و زیربخش STANDARD OBJECT گزینه STATIC TEXT را انتخاب نموده و سه متن به نام‌های ALARM_OVERLOAD و ALARM_FEED RUN ایجاد نمایید.
 7. از LIBRARY نرم‌افزار در بخش OPERATION و زیربخش TOGGLE BUTTONS یک کلید سلکتوری انتخاب نمایید.
 8. روی دکمه START کلیک راست نموده و گزینه PROPERTIES را انتخاب نمایید. در بخش EVENT گزینه MOUSE را انتخاب نموده و در ستون DYNAMIC مقابل گزینه PRESS LEFT دوبار کلیک نمایید تا کادری باز شود.
 9. در کادر DIRECT CONNECTION در بخش CONSTANT مقدار 1 را وارد نموده و در بخش TAG  START_REMOTE را انتخاب نمایید. روی دکمه OK کلیک نمایید.
 10. در تنظیمات دکمه START روی گزینه RELEASE LEFT دوبار کلیک نمایید. در کادر DIRECT CONNECTION در مقابل گزینه CONSTANCE عدد 0 را وارد نموده و در بخش TAG  START_REMOTE را انتخاب نمایید.
 11. تنظیمات انجام شده در مراحل 9 و 8 را برای دکمه STOP_REMOTE با انتخاب تگ STOP_REMOTE نیز انجام دهید.
 12. تنظیمات انجام شده در مرحله 9و8 را برای دکمه RESET_REMOTE با انتخاب تگ RESET_REMOTE نیز انجام دهید.
 13. با دوبار کلیک روی دکمه سلکتوری موجود در صفحه وارد تنظیمات آن شده و تنظیات آن را انجام دهید.
 14. روی دایره ایجاد شده در زیر گزینه RUN دوبار کلیک نموده و گزینه COLOR را انتخاب نمایید. در ستون DYNAMIC مقابل گزینه BACKGROUND COLOR کلیک راست نموده و گزینه DYNAMIC DIALOG را انتخاب نمایید. در کادر باز شده تنظیمات زیر را انجام دهید:
 • در بخش EXPRESSION/FORMULA تگ MOTOR_RUN را انتخاب نمایید.
 • در بخش DATA TYPE گزینه BOOLEAN را انتخاب نمایید.
 • در بخش VALID RANGE رنگ گزینه YES/TRUE را روی حالت سبز تنظیم نمایید.
 • در بخش VALID RANGE رنگ گزینه NO/FALSE را روی حالت خاکستری تنظیم نمایید.

سافت استارتر همانطور كه از نامش پيداست تنها در هنگام راه اندازي يك الكتروموتور كاربرد دارد. الكتروموتورها به دليل كشيدن جريان 6 تا 8 برابر جريان نامي در هنگام راه اندازي صدمات زيادي مي بينند بطوريكه عمده استهلاك الكتروموتورها در هنگام راه اندازي مي باشد. بوسيله سافت استارتر راه اندازي از طريق افزايش كنترل شده فركانس يا ولتاژ انجام مي گيرد و با اين كار Energy Saving نيز صورت مي گيرد.

اينورتر محدود به زمان راه اندازي نمي باشد و در هر لحظه مي توان بوسيله سيگنالهاي كنترلي كه معمولا 4~20 mA مي باشد سرعت الكتروموتور را كنترل نمود.

اينورتر قابليت هاي بسيار زيادي دارد از قبيل : راه اندازي نرم موتور، چپگرد راستگرد کردن موتور وتغيير دور موتور.

والبته قيمت بالاتري نيز دارد. حال آنکه سافت استارتر فقط براي راه اندازي نرم موتور استفاده ميشه.

الف. راه اندازنرم

راه اندازنرم درصنعت برای راه اندازی الکتروموتور به کار میرود و در این حالت بیشترین جریان راه اندازی حدود 2.5 برابرجریان حالت عادی موتوراست.
در راه انداز نرم ازکلیدهای استاتیکی (SSR) استفاده میشود که درتوان های پایین ازترایاک و درتوان های بالا ازیک جفت تایستور بصورت معکوس وموازی استفاده میشود.
درراه اندازنرم تغییر ولتاژ وجود دارد ودرواقع با کنترل ولتاژسینوسی ورودی درهردونیم سیکل مثبت ومنفی ولتاژخروجی باهمان فرکانس ورودی میشود.
از راه انداز نرم میشود بعنوان کنترل از راه دورهم استفاده کرد ولی درصنعت استفاده نمیشود،،اما(دیمر، کنترل نورلامپ، کنترل دور پنکهو …) یک راه اندازنرم تک فازاست که بعنوان کنترل دور استاتیکی استفاده میشود.
ازیک راه اندازنرم میشود تعداد زیادی موتور را با ایجاد یک مدارفرمان مناسب راه اندازی کرد مثلا تعداد 10 دستگاه موتور یا بیشتر را میشود با یک راه اندازنرم روشن کرد.
در راه انداز نرم امکان افزایش دور موتور بیشترازدورنامی وجود ندارد.
مدارستاره مثلث یا همان مدار دوضرب هم یک راه اندازنرم است. اما بصورت کنتاکتوری، بیشترین جریان راه انداز حدود چهاربرابر است ومنحنی راه انداز بصورت جهشی بوده وغیرقابل انتخاب میباشد.

 

ب. اینورتر یا کنترل دور

راه اندازی الکتروموتور با بیشترین جریان راه اندازی حدود جریان عادی موتور بایک منحنی تقریبا خطی قابل انتخاب.
اینورتر بهترین راه اندازنرم موتور است ولی با قیمتی بیش ازچهار برابر راه اندازنرم یاهمان سافت استارت.
درصنعت ازاینور یا کنترل از راه دور بطورعموم برای موتورهایی که نیاز به کنترل سرعت دارند استفاده میشود.
تغیرات دورموتور در اینورتر با تغییر فرکانس ایجاد میشود. لذا امکان افرایش فرکانس خروجی تا چندین برابرفرکانس ورودی وجود دارد.
دراستفاده ازکنترل از راه دور امکان افزایش دورموتور بیشتر از دورنامی وجود دارد و با افزایش فرکانس ولتاژ خروجی دور موتورافرایش می یابد.
باافزایش دور موتور بیشتر از دورنامی دراین حالت کاهش گشتاور ایجاد میشود. بطورمعمول در اینورتورها از ترانزیستورهای IGBT درقدرت های بالا استفاده میشود و درقدرتهای پایین از ترانزیستورهای MOSFET قدرت هم استفاده میشود.

مزایای استفاده از کنترل کننده های دور موتورهای الکتریکی:

 • عمر مفید بالا
 • کاهش جریان راه اندازی کشیده شده از از شبکه
 • کاهش تنش های الکتریکی
 • افزایش دامنه تغییرات ممکن برای سرعت موتور نسبت به روش های مکانیکی
 • امکان راستگرد و چپگرد کردن موتور بدون نیاز به تجهیزات
 • امکان شبکه شدن ، انتقال و دریافت پارامترهای موتور و درایو با سیستم کنترل مرکزی

اتوماسیون آسام ، فروش ویژه سیمو درایو های موجود خود را طبق صورت زیر اعلام می دارد. 

با توجه به تأثیر دما بر روی کیفت محصولات و ارتباط آن با ایمنی در صنایع، اندازه‌گیری دقیق دما در صنایع مختلف اهمیت فراوان دارد. شرکت Endress & Hauser در بخش تجهیزات اندازه‌گیری دما مجموعه‌ای شامل تجهیزات کامپکت، تجهیزات ماژولار، ترموول، سنسور اندازه‌گیری داخلی و تجهیزات جانبی را برای همه انواع پروسه‌های صنعتی از جمله نفت و گاز، پتروشیمی، غذا، زیست‌محیطی، فولاد و انرژی به مشتریان ارائه می‌دهد.

تجهیزات تولید شده در این شرکت به شش گروه زیر تقسیم می‌شود. در هر بخش مشخصات مختصر، صنایع کاربردی، گواهینامه‌ها، رنج اندازه‌گیری و نوع اتصال بیان شده است.

ساختار تجهیزات اندازه گیری دما…!

ساختار مکانیکی تجهیزات اندازه گیری دما که در پروسه های صنعتی استفاده می شود برای سنسورهای مقاومتی و ترموکوپل ها یکسان، و شامل قسمت های زیر می باشد :

 • سنسور اندازه گیری داخلی به همراه ترمینال های سرامیکی یا ترنسمیتر
 • ترموول
 • قسمت اتصال به فرایند
 • گردن (Neck)
 • سر ترمینال با گلند کابل
 

طراحی سایت توسط فراکارانت